-3.9 C
Prague
6.3.2021

Bolest zad u dětí? Může za ní stát i školní batoh!

Bolest zad představuje civilizační chorobu, která trápí nejen dospělé, ale i v čím dál větší míře se s ní musí potýkat také malé děti. Přesto, že může vznikat z celé řady příčin od nedostatku pohybu až po příliš namáhavou aktivitu, velký podíl na ní často sehrává taková „maličkost“, jako je školní batoh. Čeho byste si tedy u vašich ratolestí měli všímat?

 

Velikost

Velikost školního batohu bývá faktorem, který se často opomíjí. Rodiče ve snaze ušetřit vybírají ten větší s argumentem, že do něj dítko doroste. Bohužel to ale není pravda, protože se taška nepřizpůsobí jeho aktuální postavě a nebude mu tak správně sedět. A v takovém případě jsou všechny „vychytávky“ a přednosti, kterými se vybraný batoh pyšní, úplně k ničemu. Jak tedy správnou velikost poznat? Vrchní částí by neměla přesahovat linii ramen a spodní zase úroveň boků. Celkově by batoh neměl být širší než ramena dítěte.

 

Hmotnost

Pohlídat je třeba rovněž váhu tašky do školy. Při nakupování vybírejte ty, které jsou co nejvíc odlehčené, každý gram navíc se totiž na dětských zádech pořádně pronese. Především byste však měli kontrolovat, jestli vaše ratolest nenosí víc věcí, než potřebuje. Často totiž můžete uvnitř najít učebnice a sešity na předměty, které ten den ani nemá v rozvrhu. Objevit zde můžete i skoro „kvetoucí“ nesnědené svačiny. Malé děti se rovněž často chtějí ve třídě pochlubit nějakou novou hračkou svým spolužákům.

 

Způsob nošení

Důležité také je správné nošení batohu. Až třetina školáků ho má umístěný „frajersky“ na jednom rameni, najdou se dokonce takoví „experti“, kteří ho nosí v jedné ruce. Trpělivě proto dětem vysvětlujte, že batoh do školy patří na obě ramena. Aby nedošlo k narušení rovnováhy, na batoh nic nevěšte – žádný pytlík s přezůvkami ani věcmi na cvičení. O správné rozložení váhy se postarají široké ramenní popruhy, které zabraňují vadnému držení těla. Nepodceňte jejich správné nastavení, tzn. spodní část batohu musí těsně doléhat na spodní část zad dítěte. Zda tomu tak opravdu je, kontrolujte pravidelně, situace se totiž může měnit ze dne na den. A pamatujte, že jste to vy, rodiče, kteří nesou zodpovědnost za zdraví svých potomků!

Související příspěvky

Hledáte v Praze kvalitní úklid, mytí oken, čištění a impregnaci žaluzií a fasád i ve výškách?

Veronika

Jak tandemový seskok probíhá a co budete potřebovat

redakce

Starý koberec není překážkou pro mechanické čištění koberců Ostrava

Veronika