8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Tahle auta byste obouvat nechtěli

Když přijde čas na výměnu pneumatik a nákup nových, často se kromě jízdních vlastností nebo značky orientujeme i podle ceny. Většina osobních aut má ale v porovnání s některými vozy náklady minimální.

 

Výměna pneumatik

Na svém autě musíme měnit pneumatiky, vždy, když nesplňují zákonné normy, tedy hloubka dezénu neodpovídá minimální hodnotě. U letních pneumatik je to 1,6 mm a podle stylu jízdy i jejich frekvence nás výběr pneumatik nových čeká většinou jednou za několik let. Na zimu je totiž nepoužíváme, přezouváme na zimní. Nové gumy ale většinou stojí i několik tisíc, a když pak třeba máme pneumatiky sjeté v půlce období, můžeme na dojetí sezóny zvolit použité pneumatiky za lepší cenu. Pořád jsme na tom ale lépe, než majitelé některých speciálních aut.

Rychlá auta

Sada pneumatik na Bugatti Veyron vyjde v přepočtu na 900 000 korun. Jsou ale navrženy pro rychlost nad 400 Km/hod a ujedete s nimi jen něco kolem sta kilometrů. Takže v našich podmínkách si vlastně ani s takovým autem nezajezdíte. To Formule 1 vypadá na první pohled jako levnější koníček, sada gum stojí jen něco kolem 50 000 Kč. Během jednoho závodního víkendu jich ale spotřebujete třináct, další sady musíte počítat na tréninky a rozjížďky, a pak už to jako levné hobby rozhodně nevypadá.

Speciální vozy

Stejnou cenu jako celá sada pro formule má i jedna pneumatika pro Monster Truck. Jsou široké přes metr, a tak jejich přezouvání není zrovna jednoduché. Ještě složitější to je v případě těžebního auta Caterpillar 797B, které má největší pneumatiky na světě. Jedna váží přes pět tun, je přes 4 metry vysoká a vyšla by vás na milión. Materiál, ze kterého je vyrobena, by stačil na výrobu 600 kusů pneumatik pro osobní vozy. Velká pneumatika má také velkou nosnost, přes sto tun. I další těžební a speciální vozy mají pneumatiky vyráběné přesně a jen pro daný model a jejich cena se pohybuje velmi vysoko.

I když do svého auta nekupujeme pneumatiky za desetitisíce, přesto chceme, aby nám co nejdéle vydržely. Životnost prodlouží správný tlak i samotná péče o pneumatiky. U svého vozu bychom tak měli stav gum pravidelně kontrolovat.

Související příspěvky

Čistička vzduchu do auta – a hurá na cesty!

redakce

Soutěž s Benzinou: Stačí natankovat a máte šanci vyhrát!

redakce

Moderní a levný způsob ochrany pro vaše auto

majda