8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Grilovací sezóna začíná, bez koření se neobejdete

Jak se přehoupne polovina května a je po zmrzlých, zahrádky i terasy domů a chat začnou ožívat. Čeká nás nejen sázení a setí, ale také grilování a zábava s rodinou a přáteli. Aby byl zážitek z jídla na grilu dokonalý, musí být maso skvěle dochucené a toho docílíme díky koření. Jaká je jeho cesta, než ho použijeme ve své kuchyni?

 

Nové druhy

Koření patří mezi základní dochucovadla nejen pro maso, ale také sýry, zeleninu a samozřejmě i další jídla připravovaná tradičním způsobem pečením nebo vařením. U grilování ale hraje koření velkou roli, protože doplňuje letní a pohodovou atmosféru. Někdo si připravuje směs koření sám podle rodinného receptu, jiný si vybere z nabídky na trhu, ale neobejde se bez něj nikdo. Naše babičky si vystačily s bylinkami, solí a pepřem, dnes máme ale na výběr mnoho cizokrajných druhů a směsí a je škoda je nevyzkoušet. Spotřeba koření po celém světě stále roste a tak už většinou nestačí jen ruční zpracování, je potřeba navyšovat kapacity výroby a k tomu pomáhají stroje a moderní technologie, přesné vážení a rychlá přeprava potrubím. Ve výrobních halách se díky potrubí dostane velké množství surovin z jedné strany na druhou mnohem rychleji, než kdyby se třeba převáželo na paletách nebo v nádobách.

 

Směsi koření

Do směsí, které se při grilování využívají nejvíce, patří přesný poměr různých druhů koření. Chilli, sušená zelenina, pepř, paprika, česnek, sůl a mnoho dalších tvoří základ pro směs koření, která pak v kombinaci s dobrým masem a grilem vytváří skvělou chuť. Kdybychom měli vše dělat ručně a vážit každou surovinu, bude to trvat dlouho a může docházet k chybám. Potrubní systémy a pásy přepraví každou surovinu zvlášť a vše se pak najednou smíchá do výsledné směsi s přesně daným poměrem jednotlivých druhů koření. K efektivnější výrobě pomáhají také automatizované sypače a vše je rychlejší a lépe kontrolovatelné.

Samotné koření nestačí k tomu, aby byl zážitek z grilování nezapomenutelný. Dokáže ale ovlivnit chuť jídla a na celkové atmosféře se tak podílí.

Související příspěvky

Dokážete si vybrat správný toner do tiskárny?

redakce

Digitální budík SENCOR SDC 7900 Qi s bezdrátovou nabíječkou

redakce

Hisense vstupuje na český trh

redakce