17.8 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

Je vaše roční vyúčtování nájemného přehledné?

Společenství vlastníků jednotek a bytová družstva mají povinnost do 4 měsíců od konce roku (tedy do konce dubna) předložit vlastníkům bytů a nebytových prostor či členům družstva (v případě BD) vyúčtování. Dostali jste ho? Připadalo vám v pořádku? Vyznali jste se v něm?

Všichni vlastníci bytových jednotek v bytovém domě platí měsíční zálohy na služby. V Česku se jim, právně a účetně nesprávně, říká příspěvek do fondu oprav. Na konci roku je nutné vyúčtovat náklady a výdaje, vybrat nedoplatky nebo naopak vrátit přeplatky.

 

Co všechno je součástí služeb?

Pod službami, na něž se platí měsíční zálohy, se skrývají teplo, studená a teplá voda, elektřina pro společné části bytového domu, provoz výtahu, odvoz odpadu, zajištění úklidu atd. Roční vyúčtování nájemného by mělo uvádět náklady na všechny tyto položky, aby mohli vlastníci bytových jednotek vidět, kolik se za co utrácí.

Je přitom úkolem společenství dohodnout smluvní vztahy s dodavateli, tedy zajistit co nejvýhodnější dodávky služeb. Ne vždy se tohle děje. Někdy bývají výbory pasivní a předseda nemá chuť pátráním po nejvýhodnějších cenách ztrácet čas.

 

Když správce domu neplní své povinnosti

Správce domu by se měl starat o to, aby v domě vše fungovalo, také je zodpovědný za roční vyúčtování. Zdá se vám, že některé služby nefungují? Nevíte, co se v domě děje, ocenili byste vyšší míru komunikace? V ročním vyúčtování se nevyznáte? Předpis se vám zdá příliš nesrozumitelný? Vychází vám podezřele vysoké nedoplatky? Soused má ve vyúčtování jiná čísla než vy? Řešení může být změna správce domu. Správcem by měl být někdo, kdo bude svoji funkci brát skutečně zodpovědně.

Měli byste také vědět, že je možné najmout si externího správce. Podobně lze najmout profesionály na zpracování ročního vyúčtování. Služba samozřejmě něco stojí, ovšem ve výsledku se vyplatí.

Související příspěvky

Krása přírodního dřeva ju vás doma

redakce

Pitný režim je důležitý obzvlášť v létě. To platí nejen pro nás, ale i pro naši zahradu.

redakce

Vše, co jste chtěli vědět o pořízení domu

redakce