12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

Piliny nejsou odpad, ale surovina

Hobliny, dřevní prach a piliny považujeme většinou za odpad, který vzniká, když doma něco dřevěného řežeme nebo brousíme. V domácích podmínkách vše většinou smeteme jako odpad, v průmyslové výrobě se piliny dále zpracují.

Teplo i ochrana

Po mnoho staletí využívají lidé dřevo k tomu, aby se zahřáli, vylepšili komfort svého domova a také ho ochránili. Dřevo je obnovitelný zdroj energie, proto je stále používaný k výrobě nábytku a mnoha dalších věcí, a při jeho zpracování vznikají piliny. I ty ale mají své využití, neskončí tak v kontejneru na odpadky, ale ve velkých průmyslových sušičkách. Ve většině dřevozpracujících závodů fungují výkonné filtrační systémy, které piliny a jemný dřevní prach odsávají z pracovní plochy a odvádí do zásobníků pro další využití. V zimě potřebujeme mít ve svých domovech teplo a  chodit do lesa na klestí, jako za dob našich babiček, už není moc reálné. Domy nám vytápí kotle na různá paliva, mezi něž patří i dřevěné peletky. Právě ty se vyrábí z pilin, které se po vysušení lisují do tvarů malých válečků a lze tak s nimi topit v kotlích s automatickým podáváním i plně automatizovaných.

Vysušené a lisované

Výrobní haly pro zpracování pilin bývají často umístěny v blízkosti závodů na zpracování dřeva a pil. Piliny pak jsou pak dopravníky přepraveny k sušičkám, kde jsou vysušeny na požadovanou vlhkost podle dalšího využití. Kromě pelet se z pilin vyrábí i dřevěné brikety, určené pro pohodlné topení v krbech a kamnech. Mají vysokou výhřevnost, tuna briket se výhřevností vyrovná čtyřem prostorovým metrům štípaného dřeva. Vydrží sálat teplo i několik hodin, odpad z nich je minimální a my ta nemusíme stále řešit, čím do krbu přiložit. Dřevní brikety mají tvar cihly a stejně jako peletky se vyrábí lisováním bez použití chemických látek, pojiv nebo lepidel. Topení s nimi je tak nejen pohodlné, ale také ekologické.

Související příspěvky

Kvalitní tepelná izolace oken vám sníží účty za energie!

redakce

Nábytkové dialogy: kterým se raději vyhnout?

majda

Spokojenost zákazníka je pro „Mytí oken, práce ve výškách Brno“  na prvním místě

Veronika