18.8 C
Prague
5.8.2021
MaxiMagazín

Porovnejte si výhody a nevýhody elektromobility

Snad každý v dnešní době ví, že existují automobily na elektrický pohon. Jsou řešením pro budoucnost, nebo mají naopak více nevýhod, které převažují výhody? Přečtěte si následující článek a možná si uděláte jasno v tom, jestli tedy budete chtít elektromobil, nebo zůstanete u klasiky se spalovacím motorem co možná nejdéle.

V čem spočívají výhody elektromobilů?

Milovníci spalovacích hlučných motorů pravděpodobně nebudou chtít o některých výhodách elektrického pohonu ani slyšet. Přesto však existuje mnoho ekologických a ekonomických aspektů, ve kterých vychází elektromobily jako výhodnější možnost.

V první řadě může jít o nižší náklady na servis a provoz. Dojezd je u moderních elektromobilů již poměrně dobrý a dosahuje mezi 200 až 400 kilometry na jedno nabití. Cena za ujetí 100 kilometrů se přitom pohybuje okolo 30 korun, což je poměrně velký rozdíl v porovnání s většinou spalovacích aut na naftu či benzín. Nabíjení elektromobilu také zvládnete víceméně kdekoliv, takže i z pohodlí domova.

Nevýhody elektromobilů

Jednou velkou nevýhodou, která brzdí od možnosti využívat auta na elektrický pohon mnoho lidí, je vysoká pořizovací cena. Nejlevnější modely začínají na 600 000 korun, což je poměrně vysoká částka. Na druhou stranu je však potřeba propočítat, že díky nižším nákladům se tato počáteční investice za několik let užívání elektromobilu vrátí. V některých zemích je pořizování elektromobilů populárnější i díky nabízeným dotacím, což u nás zatím bohužel nefunguje a stále neexistují téměř žádná zvýhodnění pro majitele těchto vozidel.

Dalším problémem může být malá síť dobíjecích stanic napříč Českou republikou, takže když budete potřebovat doplnit energii, musíte si cestu pečlivě naplánovat. Stále se však objevují nové nabíjecí stanice, takže je jen otázkou času, než bude tento problém vyřešen.

Související příspěvky

Platíte moc vysoké povinné ručení? Přečtete si, jaké faktory nejvíce ovlivňují jeho cenu

redakce

Automobilové vychytávky – znáte je?

redakce

5 způsobů, jak se obejít bez ropy

majda