-3.9 C
Prague
6.3.2021

Vybíráme tažné zařízení

Rádi byste si ke svému vozu tu a tam připojili tažný vozík, nebo karavan? Pak svůj automobil musíte vybavit tažným zařízením. Poradíme vám na jaké parametry se při jeho výběru zaměřit.

Převoz dřeva, nářadí, stavebního materiálu, kol, zkrátka všeho, co se do interiéru osobního automobilu nevejde, bývá tvrdým oříškem. Tažný vozík či speciální nosič kol v mnoha případech bývá jediným řešením. Pro občasné jízdy si jej můžete pronajmout, je-li u vás převoz neskladného materiálu na denním pořádku, vyplatí se jej spíše zakoupit. V obou případech se neobejdete bez jednoho – bez tažného zařízení.

 

Typy tažných zařízení

Na svůj vůz si můžete nainstalovat buď tažné zařízení pevné, nebo odnímatelné. Rozdíl mezi nimi je zřejmý – zatímco pevné tažné zařízení na svém voze budete mít instalované na pevno, zařízení odnímatelné budete moci jednoduše namontovat a po použití zase odmontovat. To, jaký typ tažného zařízení zvolit, prakticky závisí na frekvenci jeho využívání.

 

Jaké tažné zařízení zvolit?

Hodláte-li tažné zařízení používat pravidelně, doporučujeme zvolit pevné, které je k vozu připevněno na pevno, a to buď šroubovým, nebo svařeným tažným ramenem. Pokud tažné zařízení plánujete využívat jen nárazově, zvolte tažné zařízení odnímatelné (s pákovým či automatickým systémem). Po jízdě jej ovšem nezapomeňte opět odmontovat. Tuto povinnost dokonce stanovuje vyhláška a při jejím porušení, tedy pokud se v provozu objevíte s odnímatelným tažným zařízením bez tažného vozidla, vám hrozí pokuta!

 

Pozor na kompatabilitu!

Druhým krokem, na který se musíte zaměřit, je kompatabilita tažného zařízení s vaším automobilem. Jednotlivé modely tažných zařízení totiž nemusejí být kompatabilní se všemi vozy. Například na stránkách společnosti Remeder (tazne-remeder.cz), která patří mezi přední dodavatele tažných zařízení různých značek, můžete využít jednoduchého formuláře, do něhož zadáte značku, model a typ vozidla a systém vám prakticky okamžitě nabídne vhodné modely tažných zařízení právě pro váš vůz. Sháníte-li proto například tažné zařízení Seat Leon, tak do prvního políčka zadáte značku, tedy Seat, do druhého a třetího políčka konkrétní model a typ vozidla.

 

Nezapomeňte na nosič kol

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani kvalita samotného zařízení, která bude zároveň předurčovat i jeho životnost. A pokud hodláte přepravovat i kola, nezapomeňte si k tažnému zařízení pořídit i nosič kol na tažné zařízení. Kola obzvláště bývají neskladná a nosič na kola na tažné zařízení vytrhl trn z paty nejednomu vášnivému cyklistovi.

Více informací na www.tazne-rameder.cz

Související příspěvky

Jak probíhá ekologická likvidace vozidel?

redakce

Přístřešek na auto nechrání jen před poškozením

majda

Nová Škoda Superb je nyní dravější

redakce